Ara
  • Utku Dağıstan

Yazlık Temizliği Neden Önemlidir?

Yazlıklarımızın hayatımızda çok önemli bir yeri olduğu su götürmez bir gerçek. Tatil zamanlarımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz yazlıkların temizliği, tatilde temizlikle uğraşmak istememenin de etkisiyle genellikle atlanıyor veya yüzeysel yapılıyor. Özellikle sahil kesimlerinde bulunan yazlıkların temizliği hijyen açısından çok önemli olmasına rağmen, gereken temizliği yapmak için zaman bulmak zor olabiliyor.


Hiçbir şey temiz bir yazlığa gelmenin yerini tutmaz. Evinizi temizlemek zaman ve çaba gerektirse de faydaları kesinlikle buna değer. Peki, çoğumuzun 2. Evimiz olarak gördüğü, gitmek için can attığı bu yazlıkları yeterince temiz tutabiliyor muyuz? Özellikle -ne kadar istemesek de- hayatımıza girmiş olan korona virüs salgını sonrası yazlıklarımızın temizliğinde neler değişmeli? Her zamanki yaptığımız temizlik, virüsleri etkisiz hale getirecek kadar yeterli mi? Gelin hep beraber aklımıza takılan bu soruların yanıtlarını makalemizde arayalım.
Mikropları ve Virüsleri Öldürmek


Yazlıklarda mikropların ve virüslerin bulunması bağışıklığımızı etkiler ve hastalanmamıza neden olur. Neyse ki, yazlıklarınızı düzenli olarak kaliteli bir dezenfektan ile temizleyerek mikropların ve virüslerin tamamına yakınını yazlığınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Bu dezenfeksiyon işlemi, sizi ve ailenizi tatiliniz boyunca sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır.Dezenfeksiyon işlemi, aile bireylerinden birinin hasta olması durumunda daha da önemli hale gelmektedir. Aile bireylerinden biri hasta olduğunda, mikropları evin her yerine yayar. Kapı kollarına ve evdeki yüzeylere dokunulduğunda, mikropları ardımızda bırakmamız muhtemeldir. Diğer aile bireylerinin hastalanmasını önlemek için, kapı kolları, banyolar ve sert yüzeyler kaliteli bir dezenfektanla temizleyin.


Temiz Yatak Odası = Temiz Uyku


Tertemiz, düzenli bir yatak odasında taze çarşaflarla değiştirilmiş bir yatağa uyumak için girdiğinizi hayal edin. Kulağa çok güzel geliyor değil mi? Araştırmalar, temiz çarşafların özellikle uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olduğunu ve bu da sağlığınızı ve ruh halinizi iyileştirebileceğini gösteriyor.Ev temiz ve düzenli bir şekilde olduğunda, temizlenmesi gereken bir evde uyanmayacağınızı bilerek rahatlayabilirsiniz. Bu zihninizi rahatlatırken, temiz bir yazlığa sahip olmak uyku kalitesini artırabilir.


Hava Kalitesini Artırmak


Kirli bir yazlık kötü hava kalitesine neden olabilir. Düzenli olarak temizlemezsek, kirli hava, küf, toz ve hayvan tüyü biriktirebilir. Bu ortamda yaşarken, hava alerjileri, astımı ve diğer solunum problemlerini tetikleyebilir. Bu yüzden yazlıkların sürekli havalandırılmaya ihtiyacı vardır.


Çocuklarımızın sağlığı bizim için çok önemlidir. Bu yüzden onları, sağlıklarına olumsuz etki edecek etkenlerden uzak tutmak isteriz. Fakat evimizde, her ne kadar dikkat etsek bile gözümden kaçan etkenler olabilir. Küçük çocuklar yerden bir şey alabilir ve ağzına koyabilir. Bu yüzden yazlığınızı mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışın. Çocuğunuz sürünüyorsa, düzenli olarak elleriyle dokundu yerleri temizlenmesi gereklidir. Yüzeyleri temizlemek, süpürmek ve dezenfekte etmek, mikropları etkisiz hale getirecektir.


Çocuklar ayrıca küf, toz ve bakterilere yetişkinlerden daha duyarlıdır. Evinizi temiz ve sterilize etmek, küçüklerinizi ve ailenin geri kalanını sağlıklı tutacaktır. Ayrıca çocuklarınıza düzenli ev temizliğinin önemini öğretecek ve gelecek için bir örnek oluşturacaktır.7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör