Ara
  • Ece Yılmazdemir

Yazlığınızın Bahçe Bakımı İçin İpuçları

Yazlıklarda yapılacak en iyi aktivitelerden bir yazlık bahçesinde yapılan mangaldır. Bir de sayıca kalabalık bir misafir topluluğu da varsa tadından yenmez. Fakat misafirlerimizi ağırladığımız ve en çok eğlendiğimiz yerlerden biri olan yazlık bahçesinin bakımını sık sık yapmak her yazlıkçı için kolay olmayabiliyor. Ancak hepimiz için yaz, bahçelerimizi iyi durumda tutmak ve yaz tatillerinin tadını çıkarmak arasında seçim yapmak gibi ortak zorluklar getiriyor. Gelin hep beraber yazlık bahçesinin bakımını yapmak için faydalı ipuçlarına göz atalım.
İşte bahçe bakımınız için altın değerinde tavsiyeler:  • Yazlığınızda Tomucuklanan Bitkilere Dikkat Edin

Bitkileriniz tomurcuklarını ve çiçeklerini düşürüyor mu? Bitkiler yaz aylarında tomurcuklanmaya başladıkça, tomurcukların ve çiçeklerin ani kaybı gerçekleşebilir Bu özellikle kaplarda büyüdüklerinde oluşan bir durumdur ve bitkilerin kurumasının bir sonucudur. Bu yaygın ve rahatsız edici sorunu gidermek için sıcak, kuru havalarda haftada bir veya iki kez çapalamalı ve su eklemesiniz.

  • Yazlığınızdaki Saksıların Serin Kalmasına Yardımcı Olun

Yazlıklardaki saksı bitkileri, özellikle pişmiş toprak kaplarda olanlar, aşırı ısınmaya karşı savunmasızdır. Hafifçe çapalayın ve mümkünse dik gelen güneş ışığından uzak tutun. Saksılarda su birikmesinin, saksı bitkilerinin kök çürümesini ve sivrisinek üremesini teşvik ettiğini unutmayın. Bunun yerine, onları kumla dolu tabaklara koyun ve kumu nemli tutun. Bu, köklerin serin kalmasını ve bitkilerin sağlıklı kalmasını sağlar. Saksı Bitkileri, yeniden sulamanın zor olduğu noktaya kadar kurursa, yarım saat boyunca bir kova suya batırın, sonra boşaltın.

  • Küflenmeyi Önlemek İçin Erken Sulayın

Yazlığında erken uyanıp bahçenizi sulamaya ne dersiniz? Gün serinliğinde bahçenizi sulamak için en iyi zaman sabahtır, ancak öğleden sonra sularsanız, gün batımından önce yaprakların kuruması için yeterli zaman vermelisiniz. Bu, küf ve diğer mantarların yapraklara saldırma riskini azaltır ve sivrisineklerin veya kum sineklerine yakalanma ihtimalinizi azaltır. Küf genellikle güllere, kabaklara, kavunlara, kabaklara ve salatalıklara saldırır. Bitkileri haftalık olarak bir birim inek sütünden 10 birim suya yapılan bir çözelti ile püskürtün. Şiddetli yağmur veya sulamadan sonra tekrarlayın. Bu ilaç küf hasarını düzeltmez, ancak etkili bir önleyicidir.

  • Suya Takviye Besin Ekleyin

Yazlığınızdaki bitkileri sadece ara sıra sulayabiliyorsanız, bitkileri derinden sulamaya çalışın ve bu fırsatı aynı anda beslemek ve mineral eksikliklerini düzeltmek için kullanın. İlave deniz yosunu ile çözünür bir gübre uygulayın.

  • Yazlığınızın Bahçesindeki Çimleri Uzun ve Gür Tutun

Yazlığınızdaki çimleri biçerken her seferinde yönü ve düzeni değiştirin. Böylece kesilen çimler her zaman aynı yönde bastırılmamış olur. Her kesimde temel kural, yaklaşık yarısı ila üçte ikisini keserek gövdeyi yaklaşık 5 santimetre kısaltmaktır. Yazın ortasında, kuraklığa daha iyi dayanacaklarından çimlerinizi biraz uzun tutabilirsiniz.

  • Yazlığınızın Bahçesindeki Yabani Ot Kontrolü

Sabırla ve doğru tekniğin kullanımıyla bahçenizdeki çimlerdeki yabani otlara karşı savaşı kazanmanız mümkün olabilir. Mekanik yöntemlerle bol miktarda yabani ot temizlenebilir. Daha küçük yabani otlar (yavşan otu veya ak üçgül) el kazıcısıyla temizlenmelidir. Bu alet otların büyümesini aksatır ve engeller. Papatyalar ve karahindibalar kök yolucu ile temizlenmelidir. Bunların yeniden büyümesini engellemek için mümkün olduğu kadar çok kökün atılması önemlidir. Her şeye rağmen bunların üstesinden gelemiyorsanız o zaman yabani ot öldürücüleri düşünebilirsiniz. Yabani otlar çimlerin tamamını kaplıyorsa toprağın tamamen yeniden yapılandırılması ve üzerinin rulo torf ile örtülmesi en iyi çözümdür.

1 görüntüleme0 yorum