Ara
  • Ece Yılmazdemir

Yazlığınızı Temiz Tutmanızı Sağlayacak İpuçları

En son güncellendiği tarih: Oca 16

Sıcak mevsim boyunca yazlığınızı temiz ve düzenli tutmak için vereceğimiz ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.


Hava güzel ve güneş parlıyor olsa da; yaz, genellikle yazlıkçılara istenmeyen deneyimler yaşatabilir. Yazlıktaki kum taneciklerinden, erimiş dondurmanın dolaptaki izlerine kadar, temizliğin küçük ve faydalı hilelerini bilmediğiniz sürece, yaz sizin için çekilmez olabilir.


Banyo

  • Yazlıklarda genellikle çok sık duş alınır. Bu kadar sık duş alınan ortamlarda yazlığın hijyen durumunu tehdit eden çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan biri de duş sırasında ve sonrasında oluşan nemdir. Bu nemi önlemek için her duş sırasında pencereyi açık veya fanı açık tutmasını duş alacak herkese hatırlatın. Çünkü nem küf için mükemmel bir ortamdır. Bu önlemleri almazsanız yazlığınızda küf sorunları baş gösterebilir.


  • Banyoda kullanılmayan veya son kullanım tarihi geçmiş olan ürünler dolap gözlerinde unutulmuş olabilir. Duş rafında ve lavabonun altında ne olduğunu gözden geçirin. Boş şişeleri atın ve ihtiyacınız olan şeylerin listesini alın.

  • Yazlığınızın banyosunda oluşabilecek su lekelerini ve küflenmeyi önlemek için yazlığınızın banyosunu kullandıktan hemen sonra nem biriken yüzeyleri silin. Sıcak bir yaz günü, duşunuzun duvarlarını ve yüzeylerini temizlemek için mükemmel bir zaman olmayabilir. Duşunuzu temizlerken, çok az veya hiç ovma gerektirmeyen, ancak küf ve lekeleri çözebilen temizlik ürünleri kullanın. Bu ürünler duş duvarlarını fırçalamaya gerek kalmadan duşlarınızı temiz tutacaktır.


Mutfak

  • Yazlıkların bulunduğu konumlar görece sıcak olduğundan, mutfaktaki çöpler fazla bekletilirse yazlığınızın mutfağında istenmeyen kokular oluşabilir. Bu yüzden sık sık yazlığınızın mutfağındaki çöpler boşaltılmalıdır.

  • Yazlık mutfağındaki buzdolapları, aralıklı kullanıldıkları için, gerekli önlemler alınmadığında hijyen açısından büyük sorunlara yol açabilir. Özellikle yazlık sezonu bittiğinde, yazlıktan çıkmadan önce buzdolabının güzelce temizlenip, kapaklarının açık bırakılması gerekmektedir. Eğer bu işlem yapılmazsa, buzdolabının içi küflenebilir ve sonraki gelişinizde kötü bir sürpriz ile karşılaşabilirsiniz.


Diğer Odalar

  • Yazlıkların olmazsa olmazı herkesin tahmin edebileceği gibi klimalardır. Sıcak yaz günlerini çekilebilir kılan klimalarınızın serin kalması için yaz boyunca çalışmasını sağlamak çok önemlidir ve verimli çalışmasını sağlamanın en kolay yolu hava filtresini kontrol etmek ve değiştirmektir. Hava filtreleri her 90 günde bir, evcil hayvanlarınız varsa daha sık değiştirilmeli ve daha verimli soğutmaya ve daha düşük enerji faturalarına katkıda bulunacaktır. Temiz filtreler, hijyenik bir ortam için olmazsa olmazdır.

  • Ülkemizde sık karşılaşmasak da ayakkabı ile eve girenlerin sayısı az değildir. Bu durum evdeki hijyenik ortamın bozulmasına sebep olur. Evinizin kirlenmesini önlemenin en iyi yolu, evdeki kiri ilk etapta izlemekten kaçınmaktır. Evinize ayakkabısız girme kuralı koyun ve yazlığınızın içinde bulunan kir miktarını azaltmaya yardımcı olmak için her girişe bir paspas koyun.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör